Użytkownicy przeglądający ten wpis: 1 gości
Ocena wpisu:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
TetTube/PataTube :: blogonews
elo lejdis end dżentelmenelaos!
<tl;dr> Teto ma urodziny i z tej okazji macie prezent po paru(-nastu/dziesięciu) nocach morderczego rzeźbienia. Popełniłem mały apgrejd. •ᴗ• Zapraszam do robienia za króliki doświadczalne i testów TetTube'a, którego już pewnie zdążyliście zauważyć na głównej (chyba że przeglądacie z mobila, o czym m.in. w dalszej części) oraz zaludniania plejlist. Zalecana rozdzielczość: min. 1050 px. w pionie. /


[Obrazek: wb1mhGR.png]

do tego newsa powinienem w zasadzie przywdziać co najmniej jakiś frak. Albowiem jest mi bardzo niezmiernie zakomunikować, że browar doczekał się chyba największego apgrejdu w swej burzliwej historii.
Oczywiście nie dzięki mnie, tylko dzięki Teto i dzięki faktowi, że z okazji jej urodzin należało coś zrobić!

No to po paru tygodniach zmagań zrobiłem.
Teoretycznie nic nowego, bo galeria była tu już wcześniej. Zniknęła może dlatego, że była hu*owa do bólu. Stwierdziłem w każdym razie, że podpisywanie tak ujowej galerii imieniem Teto jest profanacją i grzechem śmiertelnym.

W wyniku przeprowadzonych modyfikacji wyewoluowała w TetTube. A obejmują one m.in.:
 1. przekształcenie głównej funkcji w player/kolekcję jutubów;
 2. wyjebanie uploadu zdjęć. Zdjęcia stwarzają tylko więcej szkody niż pożytku.
 3. zmiany językowe/layout, upiększanie i inne odpicowywanie. W tym i Custom Jutub Loader (zamiast wujowego czarnego tła) oraz mozolne dłubanie w obrazkach. 🥵  W wersji pierwotnej galeria pod tym względem wypadała równie dziadowo, co pod względem funkcjonalności. 
 4. testy, testy, testy i jeszcze więcej testów...
 5. bonusem od firmy jest tabelka z najnowszymi filmikami na stronie głównej serwisu właściwego. Na wzór ś.p. Brawa.
Z istotniejszych zmian względem swej wcześniejszej instancji: poszła precz wujowa metoda aplołdu filmików, która, dla przypomnienia, za pośrednictwem pluginu polegała na:
1. zapisaniu adresu filmiku w pliku tekstowym
2. przesłaniu tak spreparowanego pliku w charakterze nowego "zdjęcia"
3. a jeśli ktoś miał jeszcze taki kaprys, żeby jego filmik miał miniaturkę jak na jutubie - to w celu dodania takowej należało sobie na własny koszt wydłubać obrazek, następnie kliknąć pod filmikiem button "zmień miniaturkę" i rzeczony obrazek również aplołdnąć...

Wobec powyższego cel brzmiał: wy$ebać to, zautomatyzować proces. Ma być wygodnie, czytelnie i intuicyjnie. I tego typu rzeczy. Bez przepakowania zbędnymi opcjami. Zrealizowany w 100% 😎👍  (tak se schlebiam). Z pomocą google'owego API Keya wszelkie dane o filmiku (tytuł, tagi, thumbnaile, a w razie potrzeby wszelkie pozostałe pola) są pobierane z jutuba z szybkością błyskawicy i siłą wodospadu, a wrzucenie filmiku wymaga jedynie wklepania adresu.

Osobny temat to okno playera, które kosztowało hektolitry wylanej krwi, potu i łez. Główne cele tutaj obejmowały: skalowanie jutubów z zachowaniem focusu oraz różne bajery wizualne na filmstripie (instant-hover div, chowanie paska itp.).

Jako wisienka na torcie - w playerze jest ukryty bonus. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak ktoś go znajdzie, można się przez chwilę pobawić.

Co prawda dziś jest już "po ptokach", bo TetTube powinien był powstać na samym początku istnienia tej stronki. No ale. Mam czyste sumienie, że nie leżałem sobie bezczynnie, czerpiąc pasywnie z osiągnięć Teto, jak wałkoń!

Pi eS.
 1. Filmstrip ma "na dzień dzisiejszy" ograniczenie ilości wyświetlanych miniaturek (do stałej ilości 7-8 ). Rzecz też do obejścia, jednak nie przeszkadza (mi, he he... 😑) aż na tyle, żeby to na niej należało skoncentrować wszelką uwagę podczas przeprowadzania dotychczasowych apgrejdów...
 2. Z podobnych względów sekcja komaentarzy pozostała w stanie surowym i czeka na swoją kolejkę. Komentarze "są" - i tyle można o nich rzec. Z głównych rzeczy "to do" w tej kwestii jest np. zmiana kodowania, żeby było "emoji-capable". Oczywiście komentarze tutaj nie mają nic wspólnego z jutubowymi. To tak dla jasności. Są odrębnym bytem.
 3. Oceny flimików też są i też w stanie surowym, ale prawdopodobnie się wyjebie, bo co one miałyby mieć na celu? 🤔 Jeśli już, to sensowniej byłoby zamienić je na tradycyjne lajki. Co równiż figuruje w moim harmonogramie zadań.
 4. Skrótowy opis działania, żeby nikt się nie pogubił w tym bajzlu. TetTube zawiera: Kolekcje, Kolekcje zawierają Playlisty. A Playlisty zawierają Filmiki. Filmiki zawierają co tam kto sobie wrzuci. Jeden user zawiera jedną kolekcję. Pozycje z menu "Przeglądaj filmiki" odnoszą się zawsze (no, prawie - wyjątek stanowi pozycja "Ulubione") do wybranej ostatnio kolekcji/playlisty, tak że żeby nikt się nie zdziwił, że w pozornie tym samym miejscu raz elementów jest więcej, a raz mniej...
  Słowa kluczowe, zwane tu tagami, pełnią na TetTubie - poza pomocą w szukajce - dodatkową funkcję. Mianowicie: po przypisaniu słowa kluczowego swojej Playliście wszelkie dodawane przez TetTubera filmiki zawierające wśród swoich tagów taki sam tag będą na tej Playliście również widoczne. Czy to ma sens? Jakiś zapewne tak. Sprawdzi się w praniu, to nie był mój pomysł.  
 5. Będę wdzięczny za zgłaszanie wszelkich napotkanych błędów. Uśmiech Ze spostrzeżonych i odnotowanych występują nadal:
  •  w Chrome/Edge w określonych sytuacjach (bodajże po zwinięciu i ponownym wysunięciu filmstripa) jebie się przechodzenie do jutubowego fullscreena literką "F" - czyt.: jutubowy fulskrin nie bangla).
  • w sytuacji gdy filmstrip zostanie zwinięty/wysunięty kiedy video nie jest w polu widzenia - iframe ulega dematerializacj i filmik znika. 🙁  Oczywiście tylko z playera, bo w bazie jest nadal - spokojnie, bez paniki...
  • wersja mobilna na tym etapie nie istnieje, a wygoda korzystania z desktopowej na mobilach pozostawia wiele do życzenia (zablokowany jest scroll horyzontalny).
  • temat usuwania filmików/plejlist/czegokolwiek - z braku czasu nie zostało pod każdym kątem przetestowane, a w toku testów przeprowadzonych wystąpił efekt uboczny w postaci rozkrzaczenia bazy danych, pociągając za sobą dalsze efekty uboczne (a tutaj objawiając się m.in. zniknięciem TetTubera z indeksu na głównej)... No ale tak już to bywa z wprowadzaniem zmian na gorąco. 🙄 Wykonywane na każdym kroku backupy jednak ratują dvpę.
i jeszcze temat przewijania filmstripa. Przewijanie filmstripa też jest po naszemu, bo też było wujowe i polegało na skakaniu myszy z jednego brzegu ekranu na drugi i klikaniu w strzałkę na jednym czy drugim końcu... Teraz strzałki znajdują się obok siebie, a na wypadek gdyby ktoś marudził, że strzałki obok siebie nadal nie dają mu odczuwalnego komfortu, to bonusowo filmstrip można scrollować poruszając nim myszą góra/dół z wciśniętym przyciskiem. :] To już mój własny patent. (Boczne paski na coś mogły się przydać, skoro już są).

Co tam u Was. Rzułw. I Wesołych Urodzin Teto!

P.P.S. tak jeszcze w ramach newsów z kategorii tematycznej BRAWA. Teraz pewnie każdy o tym słyszał, ale jeszcze na początku lutego słyszał nie każdy. W tym i ja niestety również nie. ( ͡° ʖ̯ ͡°) 
A dowiedziałem się kilka dni po fakcie, z jutubowych komentarzy, co udokumentowałem sobie screenshotem 16 lutego - że Teto parę dni wcześniej dawała własny koncert...


[Obrazek: 1phkyZt.png]


Początkowe załamanie psychiczne, że do końca życia nie wybaczę sobie niebycia na koncercie Teto i że teraz zostaje tylko strzelić sobie w łeb, z czasem szczęśliwie ustąpiło - po doczytaniu, że i tak nie był to jej pierwszy w dziejach indywidualny koncert. Czyli nic znowu tak wyjątkowego... Pierwszy Tetofes miał miejsce kilka lat temu. A kolejny miał zostać popełniony po drodze już raz czy dwa i do lutego A.D. 2024 nie został ze względu na sytuacje wirusowe i podobne rzeczy.

P.P.P.S. niektóre linki z TetTube'a przekierowują na stronę główną. Jest to efektem bridge'owania tych dwóch bytów i po części dało się go ominąć (str. profilu), a po części nie - a w każdym razie nie rozgryzłem go do jeszcze tego stopnia.

I jeszcze jeden P.S. Materiały graficzne wykorzystane do przystrojenia TetTuba użyte zostały oczywiście bez wiedzy i zgody autorów. [Obrazek: LPFCtDR.gif] Co jest bardzo nieładne i niegodne naśladowania. Część z nich to tylko wycięte fragmenty z internetów, a część niestety jest produkcjami autorskimi (kilka takich produkcji już parę miesięcy temu do mnie przybyło z Redbubble'a •‿•). Inne z kolei sam nie wiem skąd się wzięły - w szczególności Teto w nagłówku- wyciąłem ją sobie z podkładki gamingowe z jebaya).
Ale ten punkt również uwzględniłem na swojej liście "to do",  kiedyś się ich zapytam. 😛

/edit
o kurła, patafian też ma urodziny. : /  To nie wiem, drugiego playera zrobić nie zdążę, Teto będzie musiała jakoś podzielić się z patafianem i może jeszcze dorzucam ulgę do poziomu tylko pół królika doświadczalnego. [Obrazek: smile.gif] 


Hold the line, I'm on my way to make things right,
Even though it's hard to reach that satellite!  \o/
Odpowiedz
Komentarze (łącznie 0)

Skocz do: